Pátek, 13. 7. 2018

Nebuďme pověrčiví a věřme, že nám dnešní den nepřinese nic nepříjemného. Dobré po delším čase opět sluníčkové ráno. Máme před sebou poslední den, který tradičně nazýváme den posledních šancí. Jednička vítá den rychlou koupelí v řece, některým se moc nechce, ale je to poprvé a naposled, tradice je tradice. Ostatní družstva mají své rituály. V dopoledním programu v družstvech je tak trochu na dětech, abychom jim splnily jejich poslední přání :-). Vždyť máme poslední šanci jim to splnit. Dvě nejstarší družstva si přála společně zahrát utkání v softbalu, ostatní družstva se rozešla do okolí, kde hrají oblíbené hry. Sluníčko hřeje, vyhovuje nám i pofukující větřík, vše, co bylo vlhké, postupně snad uschne. Poslední klid je kratší, družstva se scházejí k závěrečnému posezení, při kterém mají všichni možnost vyjádřit své hodnocení uplynulých čtrnácti dní.
V průběhu odpoledne začínáme likvidovat vše, co jsme pracně vybudovali, čistíme a nakládáme kola, bouráme a ukládáme suché hangáry, třídíme a částečně balíme společný materiál. Nejmladší družstvo se ujalo úkolu postavit slavností závěrečný oheň. Povinně všichni postupně probíháme sprchou. Vše směřujeme k závěrečnému slavnostnímu ohni. Základna trochu zesmutněla, ale táborové relikvie jsou stále na svých místech. Po večeři děti otevírají cestovatelské záznamníky, aby dopsaly zážitky a postřehy ze včerejšího odpoledne a vlepily další fotku. V 21.00 usedáme do táborového kruhu, do něhož přicházejí zástupci všech pěti družstev s pochodněmi a postupně zapalují slavnostní závěrečný oheň. Tentokrát netradičně z pěti stran. Oheň se rozhořívá, příjemně hřeje a my střídavě zpíváme a vyhlašujeme výsledky v soutěžích, předáváme drobné ceny za umístění skupin v celotáborové hře. Posezení je o to příjemnější, že děti mají radost z nových triček, která dostaly. Naposledy se fotí jak skupiny, tak družstva, kruhem se nesou pokřiky jednotlivých družstev. I tentokrát děti přispívají do programu hrou na hudební nástroje, některé děti se osmělily a překvapily nás sólovým zpěvem. Na závěr pak vyhlašujeme nominace v jednotlivých kategoriích a vítězové si odnášejí ceny Samálie 2018. Zklidňujeme atmosféru, protože nastává čas díků. Děkujeme dětem za to, že se spontánně zapojovaly do nabízených programů a nikdo neprudil, děkujeme dospělákům za přípravu tábora a jeho zdárný průběh, děkujeme vám, že máte tak skvělé děti. Úplně na závěr pak děti tvarují plovoucí lampiony, umísťují do nich svíčky a pouštíme je, každý se svým tichým přáním, po řece. Je půlnoc nádherná, u řeky pějeme naší závěrečnou píseň a rychle se odebíráme do postelí. Dvě nejstarší družstva si ještě vyžádala spaní pod širákem. Dospěláci jsme příjemně unaveni, a přestože je pokročilá doba, ještě stručně hodnotíme letošní ročník a upřesňujeme detaily k zítřejšímu balení. Přejeme vám dobrou noc.

P.S. Tak přátelé, je to za námi, utíkalo to rychleji než voda v Nežárce. Zážitků je hodně a doufám, že všichni odjíždí spokojeni. Děti vám jistě budou vše vyprávět, a když ne hned, tak určitě postupem času.  Přejeme vám hezké léto, užijte si dovolenou a zase někdy….

Odkaz na fotky.

1 komentář u „Pátek, 13. 7. 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>